BASKILI ETİKETLER

Etiketler kullanım alanları itibari ile farklı ısı, nem ve kimyasallar ile  karşılaşabilirler. Etiketin uygulanacağı yüzey ve ürünün bulunacağı olası ortam koşulları düşünülerek uygun çözümler yaratılmalıdır.

Doğru ham madde ve baskı yöntemi ile ürünlerin dolum ve depolama şartları göz önünde bulundurularak uygun nitelikte etiketler sunulur.

Ambalaj ve içeriği dikkate alınarak ürünün niteliği ve vurgulanmak istenilen görseller;  kuşe, pvc, opak, şeffaf, metalize gibi farklı çeşitte etiketler üzerine emboss, yaldız, serigrafı ve lak baskı teknikleri uygulanarak zenginleştirilir.

Gıda Etiketleri

Gıda tüketiminde  kullanılan ürünlerin sağlıklı koşullar altında saklanabilmesi için, çeşitli ortam koşulları sağlanmaktadır.Ürünün hangi koşullar altında saklanması gerektiği, içerdiği malzemeler, üretici firma ve marka gibi gerekli tüm bilgiler etiket üzerinde bulunmaktadır.  Basılacak etiketler üretici tarafından belirlenen tasarıma ve kullanılacak ürünün şekline göre hazırlanmaktadır.

İçecek Etiketi

İçecek etiketleri muhafaza ve kullanım şartlarını belirtmek koşulu ile, kullanılacak renk çeşidi ve malzeme yapısının uygulanacak yüzeye uygunluğu göz önünde bulundurularak tasarlanır.

Uygulanacak şişenin plastik, cam ve karton malzemelerden hangisi olduğuyla bağlantılı olarak farklı kağıt türlerinde etiketler kullanılır.

Ev Kimyasalları Etiketi

Temizlik ürünleri, içerisinde bulunan kimyasallar nedeniyle bulundukları ambalaj üzerinde çeşitli etkiler gösterebilmektedirler.  Ambalajın üzerindeki baskı materyalinin su ve çeşitli kimyasallarla ile temasının olması halinde yapışkan ve renk özelliğini kaybetmemesi önemlidir.  Etiket hammaddesi ve baskı tekniği seçilirken bu etkenler dikkate alınmalıdır.

Kişisel Bakım Etiketi

Kişisel bakım etiketlerinin, tüketici algısı ve kullanıldığı alan itibariyle göz alıcı olması gerekir. Sıcak yaldız, embos, sim gibi kullanılan baskı teknikleri ile yenilikçi, sıra dışı ve şık tasarımlar ürünün katma değerinin artmasında ve tercih edilebilir olmasında oldukça önemli rol almaktadır.

Genelde şeffaf ve opak etiketler kullanılır. Bunun yanında ıslak mendil ve ultra şeffaf özel etiketlerle uygun çözümler yaratılır.

İlaç Sağlık Etiketi

İlaç ve sağlık sektöründe kullanılacak etiketlerde ürünün adı, içeriği, kullanımı ve kullanıma yönelik kısıtlamalar, uyarılar detaylı olarak yer almalıdır. İlaçların depolama  ve sevkiyat aşamasında  etiketlerin okunabilir ve deforme olmaması gerekmektedir. Bu nedenle kullanılacak malzeme ve baskı kalitesine dikkat edilmelidir. İlaç etiketlerinin üzerindeki bilgiler tüketiciyi direk bilgilendirmeye yönelik sağlıkla ilgili veriler içerdiği için etiketlerin mükemmel ve hatasız bir şekilde üretilip müşterilerle sunulması gerekir.

Endüstriyel Etiketler

Endüstriyel ürün etiketleri, otomotiv, elektronik, makine ve kimya sanayi, beyaz eşya, küçük ev aletleri gibi alanlarda kullanılmak üzere tasarlanan etiketlerdir.

Maruz kaldıkları ortam koşulları ve kullanım alanları itibariyle sağlam ve dayanıklı olması gereklidir. Yapıştırılan ürünün içeriği veya etkileşimde oldukları kimyasallara karşın oldukça kaliteli ve her türlü ağır şartlara adapte olacak şekilde tasarlanmalı ve üretilmelidir.

ÖZEL ETİKETLER

Çok Sayfalı Piggyback Etiketler

Piggyback etiketler ile iki tabaka birleştirilir. Alt katman için üst destek oluşturulur ve etiket promosyon malzemesinin yüzeyine uygulanır. Üst tabaka kaldırıldığı takdirde başka bir yerde yeniden uygulanabilir.

Güvenlik Etiketi

Özel bir etiket hammaddesidir. Yapıştığı yüzeyden çıkarılmaya çalışıldığında küçük parçalar halinde dağılır. Genellikle bilgisayar kasaları olmak üzere bilgisayar parçaları ve elektronik eşyaların tamirlerinde garantilerini takip etmek amacı ile kullanılmaktadır.

Etiketin alt yapışkan yüzeyine yapılan baskı yapıştığı yerde kalır ve etiketin üst yüzeyi yırtılmadan çıkar. Yapıştırıldığı yüzeyden sökülürse yapıştırıldığı yerde VOID “Geçersiz”  yazısı bırakır. Etiketin söküldüğünün tespit edilmesi amacı ile geliştirilen ir etiket çözümüdür.

Rfid Etiketi

RFID etiket (tag), tanınmak istenen nesnelerin (ürün, paket, taşıt, insan, hayvan, vd.) üzerine veya içine doğrudan yerleştirilir.

RFID etiketin içindeki çipe kaydedilmiş bilgileri okumak için gerekli iletişim, okuyucu ile etiket içinde bulunan anten aracılığıyla radyo frekans (RF) sinyalleriyle sağlanır. RFID etiket, okuma alanına girdiğinde okuyucu tarafından algılanır ve çipinin kendi koduyla birlikte içinde kayıtlı bilgileri anteni vasıtasıyla okuyucuya kablosuz ve temassız olarak gönderir.

Hologram

Hologram: Doğru ışıklandırma altında, nesnelerin gerçekte olduğu gibi, farklı açılardan görülebildiği üç boyutlu görüntülerdir. Bu üç boyutlu görsel verilerin kaydedilmesi, depolanması ve tekrar görülebilmesini sağlayan işlemler dizisine de “Holografi” denir.

Sahteciliği önlemek, ürünün orjinalliğini belirtmek veya ürünün görselliğini ön plana çıkartmak için kullanılır.

BASKISIZ ETİKETLER

Velyum Etiket

Velyum etiketler thermal transfer baskı yöntemi ile baskı yapılan, yüzeyi pürüzlü ve gözenekli olan etiket çeşididir. Yüzeyin  gözenekli olması nedeniyle ribon ile yapılan baskılar daha kalıcı ve dayanıklıdır. Wax yada wax/ resin ribon kullanılmaktadır. Mat bir görünüme sahiptir. Suya, ısıya, neme ve sürtünmeye karşı orta seviye dayanıklıdır.

Kuşe Etiket

Kuşe etiketler ,  yüzeyi yarı parlak, pürüzsüz ve çukurluk bulunmayan etiket çeşididir. Vellum etikete göre maliyeti daha düşük olup, pürüzsüz yüzeyi sayesinde ribon ile baskıda oldukça iyi sonuç alınır.  Wax yada wax/ resin ribon kullanılmaktadır. Parlak ve yarı mat olarak çeşitlendirilebilir.  Suya, ısıya, neme ve sürtünmeye karşı orta seviye dayanıklıdır.

Eco Termal Etiket

Direkt termal baskı yöntemiyle ribonsuz baskı yapılan yüzeyinde koruyucu bir tabaka bulunmayan etiket çeşididir.  Termal olarak (ısıyla) baskı yapılır, ribon kullanılmaz.Yüzeyinin çizilebilir olması nedeniyle ısıya, neme ve sürtünmeye karşı direnci azdır, bu nedenle ortalama 3-6 ay kadar raf ömrü vardır. Termal etiket kullanılacak olan barkod yazıcının termal baskıya uygun olması gerekmektedir.

Top(Lamine) Termal Etiket

Eco termal gibi ribon kullanılmadan direk baskı yöntemiyle baskı yapılan etiket çeşididir.Etiketin üst kısmında koruyucu bir tabaka bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde Eco termal etikete göre daha uzun ömürlüdür. Isıya, neme ve sürtünmeye karşı direnci daha fazladır. Termal etiketin, ufak darbelere ve sürtünmelere karşın kolaylıkla kararıp kirlenmesine karşın Lamine Termal Etiket, bu tip etkileşimlere karşı daha dayanıklıdır.Lamine termal etiketin eco termal etikete göre daha dayanıklı olması sebebiyle maliyeti daha yüksektir.

Silver Etiket

Hem üst yüzeyi hem de yapışkan yüzeyi gri (mat veya parlak gri )  sıcak ve soğuya karşı dayanıklı, özel yapışkanlı etiket çeşididir.  Yırtılmayan özel bir etiket hammaddesidir. Gramaj ve kalite olarak diğer etiketlerden daha üstündür. Bu özelliği sayesinde genellikle demirbaş etiketleri için kullanılır. Ribonla baskıya uygun olup, genelde resin ribon ile baskı  yapılır.  Baskı ve yapışkan özelliğini uzun süre muhafaza eder

Metalize Etiket

Metalize etiketin üst yüzeyi metalik gri veya altın yaldız boya ile boyanmıştır. Yüzeyi parlak ve yırtılmayan bir etiket hammaddesidir. Ribon baskı için uygundur. Görünüm itibariyle silvermat etiketle benzerlik gösterir, ancak metalize etiketin yapışkanlı kısmı silvermat etikette olduğu gibi metal renkte değildir.   Aynı zamanda sivermat etikete nazaran ısı ve  sıcaklığa karşı daha az dayanıklıdır. Yüksek kalitede baskı sonucu almak için resin ribon kullanılmalıdır

Floresan Etiket

Florasan etiket çeşitleri kağıt bazlı etiketler grubundandır. Yüzeyi mat ve yırtılan bir etiket hammaddesidir. Ribonla baskı için uygun etiket hammaddesidir. Zeminleri kendinden boyalı olarak üretilen floresan etiketler, suya ve neme karşı dayanıklı değillerdir. Sarı, Yeşil, Mavi,  Kırmızı ve Turuncu olarak ana 5 renkten üretilmektedir. Renklerin tümü fosforlu olarak bilinen renk tonundadır.